25 III 1932 urodził się Wiesław Myśliwski

Pisarz.

Głośno zrobiło się o nim kiedy jego książka „Widnokrąg” otrzymała główną nagrodę w pierwszej edycji konkursu Nike, ale pisarzem wyjątkowym był już wcześniej, w zasadzie od początku.

Debiutował w 1967 roku powieścią „Nagi sad”. Książka  zaskoczyła krytyków swoją dojrzałością, zawartością, a także wyjątkowym – nie tylko na tle polskiej, lecz i europejskiej literatury – przepełnionym miłością portretem ojca sporządzanym przez syna.

My chcemy go pamiętać właśnie dzięki tej książce, w której odnaleźć można zgodę na los, zgodę na przeznaczenie, własne ale i powszechne, jedyne i niepowtarzalne – wspólne wszystkim. Do zdań z „Nagiego sadu” można wracać nieustannie i zawsze będą świeże i zawsze będą uderzały w serce, jak to: „Tu przeżyłem swoje życie w przekonaniu, że jest to jedyne miejsce na ziemi, gdzie mnie nic innego spotkać nie może prócz tego, co każdego spotkać musi”,  lub jak to:

 „bólu po mnie uczył się na wszelki wypadek, aby jego był własny tylko i aby zabliźnić się nigdy nie dał”,

albo jak to: „Jeśli nawet na los swój człowiek może nie mieć wpływu, to przynajmniej może mu wyrozumiałość okazać, dzięki czemu z ofiary staje się ofiarodawcą, Bo zyskuje przewagę własnej świadomości nad własnym życiem i to jest najcenniejsze jego zwycięstwo”.

fn


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *