Nadciągające upały i tropikalne noce, wysoka temperatura i ekspozycja na słońce –  te zjawiska mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a ponieważ, jak głosi hasło naszej biblioteki „jesteśmy w tym wszyscy razem” przypominamy, że w najbliższych dniach powinniśmy zadbać o swoje samopoczucie: np.  w czasie upałów przyjmować dużo płynów, co pomoże uniknąć omdleń i zasłabnięć*.

Wiedzieli o tym świetnie Grecy, którzy w starożytności, na gorącym i suchym i gorącym przecież półwyspie Peloponeskim mówili: „ariston men hydor”, czyli „najlepszą z wszystkich rzeczy jest woda”.

Z naszych zasobów bibliotecznych wydobyć możemy jeszcze wiersz Philipa Larkina ( w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka) – „Woda”, który zaczyna się od słów:

„Gdyby mnie powołano
Do wymyślenia religii
Jej podstawą uczyniłbym wodę”.
    

Zatem dbajmy o siebie: pijmy wodę, dobrze jest także, jak podpowiadają specjaliści nocą wietrzyć pokoje i wymuszać ruch powietrza, na przykład korzystając z wiatraka.

Miejmy się dobrze, najlepiej!

*

„Nad Polskę nadciąga znad północnej Afryki potężny strumień rozgrzanego powietrza zwrotnikowego. Oznacza to, że temperatura w ciągu dnia będzie wynosić powyżej 30 stopni Celsjusza, a nocą powyżej 20. Meteorolodzy podkreślają, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich warunków pogodowe i musimy się na nie dobrze przygotować”. / z Gazeta.pl/

fn


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *