Skarb

Drodzy czytelnicy czy pamiętacie przedmiot z dzieciństwa  z którym się nie rozstawaliście, taki talizman, skarb bez którego nie mogliście zasnąć, wyjść na spacer, do dziadków, który towarzyszył Wam w każdej zabawie? Pluszowy miś, szmaciana lalka, kocyk, poduszka, czy zwykła tetrowa pieluszka. Czasami trzeba było wracać, jeśli ją zapomnieliśmy skądś zabrać, lub szukać, jeśli  zawieruszyła się w domu.

Książka Miguela Gouveia „Kocyk” ze wspaniałymi  ilustracjami Raquel Catalina opowiada historię Józefa, który w dniu narodzin otrzymał od dziadka własnoręcznie przez niego uszyty kocyk. I ten właśnie kocyk stał się dla chłopca najbliższą mu rzeczą. Józef i kocyk byli nierozłączni. Jak to bywa z przedmiotami codziennego użytku niszczą się mimo, że o nie dbamy i je kochamy. Kocyk się pobrudził i poprzecierał, wystrzępił…

Czy Józef ulegnie namowom mamy i wyrzuci swój magiczny kocyk?

A może dziadek  który jest krawcem podpowie jak można uratować kocyk i nadać mu nowe życie.

Cytat: „I tak mierzył, kroił i szył, mierzył, kroił i szył, mierzył, kroił i szył, przez długie godziny. A kiedy skończył, Józef przymierzył ….”

…o nie, nie, nie zdradzę Wam, co powstało z kocyka, ani  ile razy  Józef zwracał się o pomoc do dziadka … sami musicie przeczytać.

Niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, że w dorosłym życiu również używamy różnych „magicznych” przedmiotów do radzenia sobie z problemami codzienności. Funkcję „kocyka” przejmuje ukochany kubek, wisiorek, zdjęcie, pamiątka przypominająca nam o bliskiej osobie … Chociaż nie ma już ukochanego skarbu z dzieciństwa, odczuwamy potrzebę posiadania przedmiotu, który zapewni nam psychiczny komfort. Ta przepiękna książka ukazała się nakładem wydawnictwa KROPKA. „Kocyk” stawiam na półce w widocznym miejscu, kiedyś będę go czytać moim wnukom.

elemen

Książka wkrótce dostępna w naszej bibliotece.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *