“Królowa pszczół”

Nowy Rok „przywitałam” w Mumbaju ze Skylar, Ravim i Anu , bohaterami powieści Niny Nirali „Królowa pszczół” wydawnictwo NOVAE RES.

Anu to mała dziewczynka, która ucieka nocą ze swojej rodzinnej wioski, w klapkach i lichej sukience, z dwoma kawałkami chleba, butelką wody i latarką.

Przed czym ucieka?

Skylar jest angielską pisarką, jej powieści znane są na całym świecie. Kobieta sprzedaje dom, spienięża majątek, oddaje kota przyjaciółce, a wszystko po to, aby swoją kolejną powieść napisać w Indiach.

Czy ta piękna Europejka również przed czymś ucieka?

Ravish  oszukany przez przyjaciela i wspólnika młody Hindus, traci firmę, odchodzi od niego narzeczona, żyje z dnia na dzień, aby przeżyć pracuje jako taksówkarz.

Czy uda mu się odzyskać wiarę w ludzi i odbudować  biznes?

Czytając „Królową pszczół” czułam się jakbym przebywała w bajkowym, orientalnym świecie, w blasku witrażowych lamp, kolorowych poduch, haftowanych narzut oraz ręcznie rzeźbionych mebli. Przenikał mnie  zapach wonnych kadzidełek,  a w tle słyszałam  muzykę z filmów bollywood. Autorka wplotła między kartki powieści kulturę, tradycje, religię i charakter tego kraju. Opisuje jak wygląda tradycyjny hinduski ślub, pogrzeb, żałoba, święta np. Boże Narodzenie.

Opowieść Skylar:

Kiedy Trzej Królowie, Kacper, Melchior i Baltazar, podróżowali poświecie, pragnąc dotrzeć do Dzieciątka Jezus, przyłączyli się do nich inni, zwykli ludzie, którzy również pragnęli ujrzeć nowonarodzonego. Jedna starowinka o imieniu Befana, która udzieliła Trzem Królom noclegu, nie poszła z nimi od razu. Miała dużo obowiązków w domu. Dopiero kiedy ukończyła wszystkie swoje prace pobiegła za nimi. Niestety Trzej Królowie byli już za daleko, a Gwiazda Betlejemska przygasła. Kobieta odtąd szuka Dzieciątka w każdym domu i zostawia wszystkim dzieciom prezenty, które wcześniej miało ono dostać.”

Autorka zwraca szczególną uwagę na kuchnię indyjską – panipuri – kulki ciasta wypełnione ziemniakami, kiełkami i sosem, pav bhaji – potrawa wegetariańska, bombolone -pączki, sabudana vada – placki z pereł tapioki, orzeszków ziemnych i puree ziemniaczanego i wiele innych nieznanych nam potraw.

Nina Nirali opisuje ludzi żyjących w tym barwnym, pełnym skrajności  kraju  i ich charaktery. Hindusi są szczerzy i chętnie służą pomocą. Indie to jedna wielka społeczność, ludzie w wiele spraw się angażują mimo, że jeszcze wczoraj się nie znali. To uśmiechnięte społeczeństwo i ja też wielokrotnie uśmiechałam się do nich czytając książkę.

W Nowym Roku życzę trochę tej indyjskiej pogody ducha nam wszystkim.

Oczywiście, że jak na typowy romans z bollywood dużo było  w tej książce „miodu i wanilii”, ale miłosne zachwyty można pominąć, książka na tym nic nie straci . „Królowa pszczół” to niezapomniana podróż, jedyna na jaką w czasie pandemii można sobie pozwolić. Polecam.

https://miescisko-bp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=repl&plnk=q__kr%C3%B3lowa+pszcz%C3%B3%C5%82&sort=bytitle&view=1

elemen


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *