
Nasionka przyjaźni.
W Dobrym Miastku wiosna zbliża się bardzo powoli. Rodzina Wiśniewskich, Piekarz Pączek, Pani Weronika oraz nowi bohaterowie książki autorstwa Justyny Bednarek pt. „Dobre Miastko. Warzywa z podróży” wypatrują wiosennych dni z niecierpliwością.
To drugi tom przygód szóstki Wiśniewskich, mamy, taty, Krzysia, Magdy oraz Berlioza i Godzilli, którzy w poprzedniej części przeprowadzili się do Dobrego Miastka na ul. Jana Szczepanika 7. Zaprzyjaźnili się z sąsiadami, emerytowaną aptekarkę panią Weronikę Kołodziej i jej psem Muszką oraz piekarzem Alfredem Pączkiem. Wzięli udział w konkursie na najpyszniejsze ciasto.
Tata Wiśniewski ma najlepszą pracę na świecie, pracuje w bibliotece, w dziale dziecięcym. Czy wiecie, że w Dobrym Miastku, każdy dorosły ma swoją ulubioną bajkę np. malarka Marcjanna Malutka uwielbia „Mary Poppins”, szewc Piotr Diabełek czyta na dobranoc „Szewczyka Dratewkę”, a Józek i Ania Pyrowie, co roku czytają bajkę „O Jasiu i zaczarowanej fasoli”.
Józek Pyra uważa, że od fasoli wszystko się zaczęło, przyjaźń, konkursy biologiczne, plantacja fasoli, warzywniak, miłość i…podróże. Fasola jest super!
Wiśniewscy nie mieli okazji poznać właścicieli warzywniaka o nazwie „Od arbuza do ziemniaka”, gdyż ci akurat byli w podróży po Meksyku. Z każdej wyprawy przywożą nowe przepisy i nowe nasiona egzotycznych roślin, które sadzą w szklarni.
Czym tym razem Pyrowie zaskoczą mieszkańców Dobrego Miastka na warsztatach kulinarnych?
Czy będą to meksykańskie ogórki zwane inaczej mysimi melonami, papryka ognisty dzwonek, a może tygrysia kobra?
Czy jedliście kiedyś fioletowe marchewki, albo mangold?
A może potrawkę z pluszowego misia lub skakanki w sosie pomidorowym.
Jakie warzywo najbardziej przypadnie do gustu Berliozowi?
Kto śledzi panią Weronikę?
Dlaczego Alfred Pączek chodzi zamyślony, wzdycha i jest roztargniony?
Komu uda się wyhodować najpiękniejszą marchewkę?
A kto w doniczce znajdzie…? hmm… nic, nic …cicho sza.
Cytat: „Ze wszystkich nasion świata najcenniejsze są nasiona przyjaźni”.
Cóż mogę więcej dodać – cud miód i … warzywko. Nie zastanawiajcie się – czytajcie! Za tę smakowitą książeczkę do recenzji dziękuję wydawnictwu „Zielona Sowa”, pani Justynie Bednarek i ilustratorce Agacie Dobkowskiej.
elemen
0 Komentarzy