29 XII 1921 urodził się Ludwik Jerzy Kern

Był poetą, satyrykiem, dziennikarzem i autorem piosenek. Przez 50 lat (1948-2002) był  członkiem  zespołu redakcyjnego tygodnika „Przekrój”; redagował zawsze ostatnią stronę tego pisma, zamieszczając co tydzień humorystyczno-satyryczny wiersz o wydarzeniach codziennego życia.

Bibliografia jego książek liczy kilkadziesiąt tytułów, z których najbardziej pamiętane to: „Moje abecadłowo”, „O Wacusiu, czyli saga rodu Falczaków” , „Co w drókó piszczy, czyli póstynia błendofska” , „Proszę słonia” ( książka przeniesiona na mały ekran w postaci popularnej dobranocki o słoniu Dominiku ), i oczywiście Ferdynand wspaniały opowieść o psie, który śnił, że został człowiekiem.

   „Ferdynand wspaniały” jest chyba najbardziej znaną książką Kerna,  wielokrotnie wydawaną, ekranizowaną i przetłumaczoną na kilkanaście języków.

Autor książki wyznał kiedyś, powodowany wyrzutem sumienia, że nie do końca jest „autorem” tego dzieła:

„Napisałem książkę o psie, a teraz sumienie mnie gryzie. Po 40 latach. Uchodzę za tego, co to wszystko wymyślił, a to guzik prawda. Ja rzeczywiście tę książkę napisałem, ale wymyślił ją pies. Mój pies. I to w dodatku pies, że tak powiem, płci pięknej, czyli suka. Miała literacko-teatralne imię: Farsa. Też na F, jak Ferdynand.

Była to wytworna ciemna bokserka o wdzięku perskiej księżniczki i wybitnych uzdolnieniach aktorskich. (..) Był taki wieczór, że w domu byliśmy tylko ja i ona. Ja stukałem sobie coś na swojej dziś już niemodnej maszynie, a ona leżała u moich nóg i spała. Początkowo spokojnie, a potem w tym jej śnie zaczęło się coś dziać. Szczerzyła zęby, drżała, przebierała łapami, jakby przed kimś czy przed czymś uciekała. Nie ulegało wątpliwości: pies ma sny. Być może podobne do naszych? A może jej się śni, że jest człowiekiem?…

I książka była gotowa. Pozostał drobiazg: trzeba ją było tylko napisać”.

Kern książkę napisał i …zostało. Teraz dzieci, które „Ferdynanda wspaniałego” wpisanego mają na szkolna listę lektur piszą w Internecie: „ EXTRA JESTEM 4 KLASISTKą!!!!!!!!!!  CZYTAJCIE SUPER BOSKIE …”


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *