“Ku wolności” – Sue Smethurst

Historii o koszmarze Holokaustu przeczytałam wiele. Sagi rodzinne z wojną w tle, to literatura po którą sięgam najczęściej. Sue Smethurst  w książce „Ku wolności” opisuje wojenne losy dziadków swojego męża – Mindli i Kubusia Horowitzów.

To jak wyglądało życie bohaterów przed wojną, ich pierwsze spotkanie, zauroczenie, budzące się między nimi uczucie, koszmar Holokaustu oraz niewyobrażalną, drogę ku wolności opisuje Sue, a opowiada główna bohaterka książki czyli Mindla.

Warszawa 1936r. – Mindla Lewin spiesząc po pracy do domu zahacza o wystającą kostkę brukową i upada. Z pomocą przychodzi jej nieznajomy. Wyciąga do niej dłoń i tak zaczyna się ich wspólna droga… pod dom na ul. Muranowskiej 17, na potajemne randki organizowane z pomocą sióstr Jadzi i Ewy, aż do rodzinnego spotkania przy szabatowym stole gdzie Kubuś prosi o rękę Mindli.

Ojciec Mindli, Szmul nie jest zachwycony z wyboru córki i co rusz mruczy pod nosem „klaun nie jest materiałem na męża”.

Mojżesz Horowitz, tak oficjalnie nazywa się mężczyzna, który pomógł Mindli, ale wszystkim przedstawia się swoim scenicznym pseudonimem Kubuś.

Pracuje w cyrku braci Staniewskich przy Ordynackiej w Warszawie i bawi publiczność jako klaun. Przed wojną cyrk był popularną i dostępną dla większości warszawiaków rozrywką. Był przyjemnością, frajdą, odskocznią i chwilą zapomnienia po ciężkiej, wielogodzinnej pracy.

 „ Konie, tygrysy, akrobaci na trapezie, małpka, księżniczka Abisinii, kolory i wielka ekscytacja!” …  – „ Ale jak zawsze gwoździem programu są klauni”.

Mindla uwielbia cyrk i przygotowania Kubusia do występu biała farba, talk, szeroki wymalowany uśmiech, podkreślone kredką oczy, wielkie spodnie w czerwono-zieloną szachownicę, szelki, ogromne buty z bulwiastymi czubkami, czepek …

„ Do czepka są przymocowane dwa niewidoczne sznurki przeciągnięte przez rękawy marynarki. Pociągając za nie, Kubuś może wykonywać sztuczkę… Mindla wybucha histerycznym śmiechem, gdy z boków wyskakują nagle kłęby puszystych zielonych włosów ”.

Szczęście, spokój i bezpieczne życie rodziny Lewinów kończy się wraz z wybuchem wojny. Na dodatek Cyrk Staniewskich jest w trasie objazdowej i w momencie ataku Hitlerowców stacjonuje w Białymstoku. Mindla wraz z małym synkiem Gadem jest w Warszawie zdana na siebie. Po kolejnych bombardowaniach i ograniczeniach dla ludności żydowskiej ucieka ze stolicy, aby odszukać męża. Kiedy dociera do Białegostoku okazuje się, że cyrk ruszył już w drogę powrotną. Mindla znajduje schronienie u krewnych, a następnie zostaje aresztowana przez Rosjan za próbę nielegalnego przekroczenia granicy, a jej synek trafia do sierocińca.

W Warszawie Niemcy zamykają Cyrk Staniewskich, Żydzi, którzy się w nim występowali i byli ukrywani muszą uciekać. Kubuś otrzymuje z Białegostoku tajemniczą przesyłkę, która powoduje, że rusza na poszukiwanie żony i synka.

Jak potoczy się droga Kubusia i Mindli ku wolności?

To, że uda im się przeżyć i dotrzeć do wymarzonej Australii wiadomo od pierwszych stron książki, ale jakie przeszkody, kłopoty i kryzysy czekają ich w czasie przemierzania tysięcy kilometrów, to już dowiecie się czytając tę niezwykłą powieść. 

– „ Nie oglądaj się za siebie. – szepcze Kubuś do żony, która jest wyjątkowo cicha. – Nic dobrego nie przyjdzie z opłakiwania tego, czego nie można zmienić”.

I na koniec rada ;). Czytajcie do samego końca, do ostatniej strony. Przeczytajcie podziękowania od autorki, to one wywołały u mnie łzy wzruszenia. Przepiękna książka o wojnie, rodzinie, przyjaźni, miłości, cyrku i … magii.

Mocno ją przytulam. Moja Liderka’2021. Polecam. Za książkę do recenzji bardziej niż zawsze dziękuję WYDAWNICTWU REBIS.

elemen


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *