03 04 1849 zmarł Juliusz Słowacki

Jeden z romantycznych wieszczy, piewca natchnienia, a przecież odebrał klasyczne, z ducha oświecenia wykształcenie w najsławniejszym liceum ówczesnej Rzeczpospolitej. Trzeba nawet stwierdzić, że gdyby nie to wykształcenie cały romantyzm Słowackiego byłby niewiele wart, siła wyobraźni nie wsparta ugruntowaną wiedzą zamieniałaby się w gejzery obrazów – barwne być może – ale pozbawione znaczenia. A w tej znakomitej intelektualnej poezji batalia toczyła się o nic innego jak o znaczenie właśnie, o sens. To piszemy ku przestrodze wszystkich domorosłych poetów, którzy za cały powód do dumy przedkładają umiejętność zestawienia ze sobą   dwóch słów, z których jedno jest  wulgarne, a drugie sentymentalne.

Twórczość Słowackiego rozpięta  jest pomiędzy biegunami zabawy i powagi, gry i grozy. Zaczyna się od zabawy w Szekspira, od swobodnej gry fantazji, w Balladynie”, Lilli Wenedzie”, od ferii fantastycznego świata wróżek, czarodziejek, duszków rodem ze „Snu nocy letniej”, ale kończy się grozą krwawych obrazów pochodu ludzkiego ducha przez dzieje w mistycznej epopei „Król Duch”. Kończy się zapierająca dech w piersiach syntezą historii ludzkości, syntezą, u podstaw której leży wschodnia idea wędrówki dusz i właściwe wschodnim systemom filozoficznym przekonanie o jedności świata.

Badacze tej twórczości do dziś rozplątują supeł mistycznej twórczości Słowackiego i trudno im odpowiedzieć wciąż na pytanie co znaczą słowa poety „ja duch”, „ja świat”. Może to obudzona w ławie krzemienieckiego liceum wyobraźnia zawiodła Słowackiego do miejsca, w którym poeta utożsamia się ze światem („ja świat”), a nawet przekracza tę granicę, by utożsamić się… no właśnie, z czym? („ja duch”).

Spotkanie z twórczością   Słowackiego może stać się fascynującą intelektualną  przygodą, wyzwaniem, wędrówką do granic wyobraźni. Nie zawadzi więc być ostrożnym, kiedy odkryjemy, że uczuciem, które towarzyszy nam przy słuchaniu lub czytaniu „Balladyny” jest …zauroczenie. 

fn


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *