01 04 1952 zmarł Ferenc Molnar

Ferenc Molnar był dramaturgiem, dziennikarzem. Był cenionym autorem sztuk, przeczytać można nawet, że „był wybitnym przedstawicielem dramatu obyczajowego”. Ale przez nas pamiętany będzie dla jednej książki; „Chłopcy z Placu Broni” ( tak brzmi tytuł w polskim przekładzie, bo oryginalny tytuł książki to „Chłopcy z ulicy Pawła”).

To wspomnienie ma nostalgiczny charakter i nostalgia niech będzie usprawiedliwiona. W dzisiejszych książkach dla dzieci coraz trudniej znaleźć wzruszający świat dziecięcej zabawy, przyjaźni, wierności, oddania i poświęcenia. Wszystkie te wartości, których znaczenie potwierdził mały bohater Molnara – Nemeczek własnym życiem ustępują udziwnionym tematom rodzącym się w wysilonej wyobraźni twórców.

W książkach dla dzieci musi być coraz śmieszniej, coraz bardziej zwariowanie, coraz dziwniej lub bardziej niesamowicie, ale nie musi już być wzruszenia i przyjaźń też niekoniecznie już być musi, i trudnych problemów ludzi dorosłych odbijających się w małym zwierciadle dziecięcego życia nie musi być wcale.

A książka Molarna o takim świecie właśnie mówi. Być może dzieci nie potrzebują dziś w swoim życiu takich wartości jak uczciwość, honor i prawda. Być może wystarczą im wymachiwanie pałeczką i rzucanie zaklęć przez czarodzieja ( Harry Potter), czy zianie ogniem pluszowych smoków ( Eragon), być może…

My w  pamięci nosić będziemy wzruszające i godne dorosłych ludzi bohaterskie czyny małego Nemeczka z „Chłopców z Placu Broni”.

fn


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *