Dzień Ziemi

Na początku 1990 r. sonda Voyager 1 znajdowała się w rekordowej wówczas odległości od Ziemi – 6,4 mld km – oraz mknęła z prędkością 60 tys. km na godz. ku granicom Układu Słonecznego.

Pozostawiła w tyle Saturna, który był ostatnim celem dla jego kamer, więc NASA postanowiła już na zawsze je wyłączyć, ale nieżyjący już dziś astronom i popularyzator nauki Carl Sagan namówił wtedy menedżerów misji, aby polecili maszynie odwrócić się i po raz ostatni spojrzeć ku oddalającej się Ziemi.

W ten sposób, 14 lutego 1990r., powstało zdjęcie zatytułowane “blada błękitna kropka”, na którym nasza planeta jest ledwie zauważalnym, nikłym punktem, trudną do odnalezienia kropeczką.

W wydanej w 1994 roku książce “Błękitna kropka Carl Sagan tak opisywał tę unikalną fotografię naszej planety:

Spójrz raz jeszcze na tę kropkę. To tutaj, to jest nasz dom, to jesteśmy my. Na niej każdy, kogo kochasz, każdy, kogo znasz, każdy, o kim kiedykolwiek słyszałeś, każde ludzkie istnienie, które kiedykolwiek było, toczyło swój byt. Całe nasze szczęście i całe cierpienie, tysiące zbyt pewnych siebie religii i ideologii, doktryn politycznych, każdy łowca i każdy zbieracz, każdy bohater i każdy tchórz, każdy twórca i niszczyciel cywilizacji, każdy król i każdy chłop, każda młoda zakochana para, każda matka i każdy ojciec, każde dziecko, każdy wynalazca i każdy odkrywca, każdy nauczyciel moralności i każdy skorumpowany polityk, każda ‘gwiazda’, każdy ‘najwyższy przywódca’, każdy święty i każdy grzesznik i historii naszego gatunku żył tutaj, na źdźble kurzu zawieszonym na słonecznym promieniu.

Ziemia jest bardzo małą sceną w przeogromnej arenie kosmosu. Pomyśl o rzekach krwi przelanych przez generałów i cesarzy po to, by w glorii i chwale mogli na chwilę stać się panami ułamka tej kropki.

Pomyśl o niekończących się okrucieństwach, które mieszkańcy jednego krańca tego piksela są gotowi uczynić ledwie odróżnialnym mieszkańcom innego krańca, jak częste są ich zatargi i nieporozumienia, jak chętnie zabijają się nawzajem, jak płomienna jest ich nienawiść.

Nasze pozy, nasza wyimaginowana ważność, złudzenie specjalnej i uprzywilejowanej pozycji we Wszechświecie są kwestionowane przez ten punkt bladego światełka.

Nasza planeta jest samotną drobinką w ogromnej, oszałamiającej ciemności kosmosu. W tym mroku, w tej pustce, nic nie wskazuje, żeby pomoc mogła nadejść skądkolwiek, aby uratować nas przed nami samymi.

Czy Ci się to podoba, czy nie, na razie Ziemia jest wszystkim, co mamy. Dla mnie to zdjęcie tylko podkreśla naszą odpowiedzialność, aby traktować się nawzajem z większą uprzejmością, a także aby zachowywać i troszczyć się o bladą błękitną kropkę, jedyny dom, jaki kiedykolwiek znaliśmy”.

W światowym dniu ziemi, w czwartek 22 kwietnia dla przypomnienia, jak bezcenna dla nas, jej mieszkańców jest ta zawieszona w kosmicznej próżni „błękitna kropka” dla każdej Czytelniczki i każdego Czytelnika przygotujemy tekturową przypinkę – mały wizerunek zawieszonego w przestrzeni  kosmicznej ziemskiego globu. Niech się zieleni! Dzięki niej poruszamy się, żyjemy i jesteśmy.

fn

Kategorie: Dzieje się…

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *