Ałbena Grabowska

Miłość i medycyna

Najnowsza książka Ałbeny Grabowskiej  pt. „Doktor Bogumił”, będąca pierwszym tomem sagi  „Uczniowie Hippokratesa”.

Połowa XIX wieku, czasy zaborów,  Polska nie istnieje na mapie świata. Główny bohater  Bogumił Korzyński jest młodym lekarzem, który rozpoczyna pracę w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie. Pragnienie zostać ginekologiem, aby pomóc swojej żonie, która z każdego porodu wychodzi ledwo żywa oraz innym cierpiącym kobietom.

Fabuła rozwija się na tle historycznych wydarzeń. Autorka opisuje losy fikcyjnych bohaterów i przeplata je z autentycznymi postaciami, takimi jak: Horacy Wells, Ignacy Semmelweis, Charls Brown- Sequard czy Gustav Michaelis. Wynalazcy eteru, stetoskopu, szczepionek …wielkie umysły tamtego czasu – pojawiają się na kartach tej powieści.

Mimo, iż w czasach, w których żyli nie byli doceniani, często wyszydzani i okrzykiwani szarlatanami –  nie rezygnowali z propagowania nowatorskich pomysłów medycznych.  Wiedza tych wybitnych specjalistów przyczyniła się do rozwoju  anestezjologii, ginekologii, chirurgii. Dowiadujemy się, jaką drogę musiała przejść medycyna jako nauka, by być w tym miejscu, w którym jest dziś.

Gdyby nie oni, szpitale pewnie nadal pokryte byłyby brudem, krwią i innymi wydzielinami ludzkich ciał.
Bogumił koresponduje ze światowej sławy lekarzami, w czym pomaga mu moja ulubiona bohaterka książki – szwagierka Augusta. Ta zdolna i pełna zapału do nauki kobieta pragnie wedrzeć się do zdominowanego przez mężczyzn szpitalnego świata. I w pewien sposób jej się to udaje…
Doktor Bogumił” to historia o odwadze, rodzinnych dramatach i trudnych wyborach. Fabuła wciągająca, intrygi przemyślane, postaci jak żywe. Czego chcieć więcej? No cóż … ja już wypatruję kolejnego tomu.

Elemen

Kategorie: Weź, czytaj!

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *