“Czytaj i pytaj”

Bardzo ciekawy wywiad przynosi najnowszy Tygodnik Powszechny; to rozmowa z Dariuszem Osiakiem („Raport o stanie świata”)  o powinnościach dziennikarza, ale mnóstwo w nim informacji o wartości czytania. Już w drugim zdaniu wywiadu, który można przeczytać w całości  tu — https://www.tygodnikpowszechny.pl/najwazniejsze-pytanie-swiata-166605 dziennikarz mówi: „ Tak naprawdę staram się czytać powieści. One opowiadają o kondycji ludzkiej”.

Zaskakujące wyznanie w czasach, w których wielu czytelników deklaruje odejście od fikcji literackiej na rzecz reportaży, biografii, historii.

Dalej jest jeszcze ciekawiej: „ Ja w ogóle lubię się uczyć. Zygmunt Bauman pisał do końca życia po to, żeby trwać, pisanie było mu potrzebne jak tlen. Dla mnie czymś takim jest uczenie się. Chcę się dowiadywać nowych rzeczy” – mówi najpopularniejszy dziś w mediach elektronicznych dziennikarz polityczny. I dowiaduje się tych nowych rzeczy z książek, z powieści:

Jeśli chcesz przeczytać genialną książkę o Ameryce Trumpa, polecam „ Homeland elegies” Ayada Akhtara. O Wielkiej Brytanii od czasów thatcherowskich – „Shugie Bain” Douglasa Stuarta. Nowe, mocne rzeczy. Tylko to w ogóle nie jest o polityce, a o ludziach”. 

Genialne wyznanie czytelnika, pisarza, dziennikarza i człowieka. W zasadzie jest ono o krążeniu wokół najważniejszego pytania, które stoi w centrum życia bohatera wywiadu, i mam wrażenie, w centrum doświadczenia każdego prawdziwego czytelnika. Dźwięk, tego pytania każda z Was i każdy słyszy już z pewnością we własnym sercu, ale jeśli chcecie się upewnić czy to ten właśnie dźwięk – zajrzyjcie do wywiadu z Rosiakiem, jest w ostatnim akapicie, ale nim się do niego dotrze, warto przeczytać całość, bo ciekawa, jak wspomniałem, krzepiąca, budująca.

fn


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *