21 IV 1816 urodziła się Charlotte Brontë

Znamy ją jako autorkę powieści „Dziwne losy Jane Eyre”, ale znamy ją także z biografii sióstr Brontë, które wspólnie pisały wiersze, opowiadania i powieści. Jej siostra Emily napisała „Wichrowe wzgórza”.  Powieściowa Jane Eyre może mieć wiele z Emily Brontë, jak też wiele zdań „Wichrowych wzgórz” może mieć matkę  chrzestną w osobie Charlotte.

Taka osmoza nie byłaby niczym dziwnym, i być może napisano już książkę biograficzną na ten temat.

Nas do snucia takich rozważań skłania fragment, który znaleźliśmy w książce Pascala Quignarda „Błędne cienie”. Rozdział XLVII nosi tytuł „Emily” i wygląda tak:

 „Charlotte Brontë napisała: Emily była najważniejsza w rodzinie. Zawsze blada, milcząca, oczy miała ciemnoszare albo granatowe, piorunujące. Trudno ją opisać: energiczna, pozbierana, żywa, dzika, nieśmiała, nieugięta, egzaltowana melancholiczka, dumna, mało wylewna (chyba że przy fortepianie). (…) Emily kochała brzegi bagien, kijanki, żaby, zgniłą wodę. Kochała swego psa Keepera, z którym codziennie chodziła na spacer. Kiedy latem 1824 roku pojawił się w Haworth garnizon dziarskich chłopców, Emily wybrała wśród nich dzikusa, który wyglądał na zucha o poważnym spojrzeniu  i uczyniła go swym bohaterem. (…) Z nas wszystkich ona była najpoważniejsza. Jej chłód wydawał się czymś nie do ugryzienia, był nieprzenikalny. A jednak była cudownie pociągająca. Nigdy nie spotkałam kogoś podobnego do mojej siostry. (…) Nie brzydziła się cierpieniem i znosiła je w miarę dobrze. Z pokorą przyjmowała choroby. W końcu, w jakiś rok po wydaniu książki, którą całkowicie wzgardzono, nie chciała dłużej żyć. Zniszczyła wszystkie pamiątki, jakie mogły po niej pozostać. Starała się jak najszybciej nas opuścić. Umarła w salonie na kanapie.”

fn


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *