31 08 1867 zmarł Charles Baudelaire

W podręcznikowych opisach biografii Baudelaire’a znaleźć można wiele nic nie mówiących definicji, albo informacji  mówiących nieprawdę.

Kto nie chce się mylić co do niego, niech pisze zwyczajnie: „poeta”.

W stwierdzeniach: „zaliczany do parnasistów”, „prekursor dekadentyzmu” prawdy nie ma za grosz. Zaliczają go tam ci, którzy prawdę o twórczości poety czerpią z opracowań, a nie z wierszy.

W pisaniu o uzależnieniu od eteru i opium jest chęć ujrzenia poety w aureoli niszczącego sobie życie romantycznego poety. Pijakiem ani narkomanem nie był – winem uśmierzał ból, kiedy nie starczało mu pieniędzy na lekarstwa.

Pisanie, że „urzeczony był śmiercią i zafascynowany potęgą zła” nie najlepiej świadczy o samym piszącym, trudno bowiem wyobrazić sobie kochającego życie, wielbiącego życie poetę, który „urzeczony byłby śmiercią”, a jeszcze trudniej wyobrazić sobie człowieka, który czuje wstręt do zła nawet w postaci znijaczonego, małego, mieszczańskiego życia, a w twórczości obnosi się z fascynacją potęgą zła.

Chcąc zobaczyć Baudelaire’a zwyczajniejszego, bliższego prawdy jego życia sięgnijmy po jego książeczkę „Moje obnażone serce”. W liście do matki pisał o tym dziełku: „Postanowiłem napisać książeczkę o sobie, książeczkę, dla której nie ma przykładu i która nie będzie miała nigdy naśladowcy. Chcę moim bliźnim pokazać człowieka w całej prawdzie jego natury: a tym człowiekiem będę ja. Ja sam. Czuję moje serce i znam ludzi…Ach, jeżeli kiedykolwiek  ona się ukaże <Wyznania> J.J. Rousseau wydadzą się blade”.

Ta książeczka miała być książką zawierającą cała prawdę o autorze „Kwiatów zła”, w zamyśle samego Baudelaire’a miał on dla potomności zostać przede wszystkim autorem „Mojego obnażonego serca”. Tę prawdę polecamy wszystkim piewcom naiwnych romantycznych legend o chmurnym życiu wielkich poetów, i jeszcze fragment modlitwy poety: „daj mi siłę, abym natychmiast wykonał mój codzienny obowiązek i stał się bohaterem i świętym”.

fn


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *