20 I 1993 zmarła Audrey Hepburn

Jej pełna uroku twarz znana jest nie tylko miłośnikom kina, choć to przede wszystkim kino uczyniło z niej „ucieleśnienie naturalnego piękna”.

Była niezwykłą gwiazda filmową, przyćmiewającą blaskiem inne gwiazdy, ale blask, którym promieniowała swoje źródło miał w szlachetniejszej materii niż zwykła, filmowa sława.

Wszyscy widzieli ją szczupłą, skromną, czarującą, ale nie wszyscy wiedzieli, że ta szczupła, skromna, czarująca osoba niesie w sobie dramatyczne doświadczenia głodu, samotności, lęku –  doświadczenia z czasów niemieckiej okupacji Holandii, skąd pochodziła .

Tajemnicą jej samej pozostanie, jak potrafiła to doświadczenie przemienić, przetworzyć, przeżyć, by niczego z tego czaru nie stracić, lub by temu czarowi  pozwolić przez siebie przemawiać.

Miała w sobie rzadki wdzięk i wewnętrzne piękno, które promieniowało w jej uśmiechu. We wszystkich filmach widać było, że jest osobą ciepłą i energiczną.” – wspomina  szefowa jednego z działów kobiecego pisma  i trafia chyba w sedno rzeczy, bo widzowie zakochani w filmach z jej udziałem czar tego uśmiechu podkreślają przede wszystkim. Piszą nawet, że jest to uśmiech, który potrafi zarażać:

Kiedy widzę w filmie jej smutne oczy, jest mi autentycznie przykro i współczuję jej, kiedy się śmieje ja również mimowolnie się uśmiecham.”

Wdzięk, uśmiech i piękno, to wszystko prawda, ale trzeba też koniecznie podkreślić jej poświęcenie się pracy humanitarnej na rzecz dzieci.

Była  kimś więcej niż tylko ambasadorką UNICEF, bo  patrząc na głodne dzieci, być może widziała w nich  samą siebie sprzed wielu lat i wiedziała, że radość, którą  przynieść można  głodnemu dziecku kromką chleba jest i trudniejsza,  i piękniejsza, i zwyklejsza niż radość wyczarowana w widzu pięknym spojrzeniem,  czarującym uśmiechem, ujmującym gestem.

Prezydent  USA George Bush odznaczył ją za tę pracę Prezydenckim Medalem Wolności, ale myślimy, że ona czuła się uhonorowana i obdarowana przede wszystkim wtedy, kiedy miała okazję widzieć uśmiech dzieci, dla których udało jej się spowodować pomoc.

Była osobą wyjątkowo trzeźwych sądów. Jednym z nich, idącym pod prąd sentymentalnym wypowiedziom innych gwiazd i gwiazdeczek filmowych chcielibyśmy nasze wspomnienie zakończyć:

“Co to jest prawdziwa miłość, wiedzą tylko kobiety brzydkie, piękne potrafią tylko uwodzić.”

fn


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *