Anthony Hopkins – muzyka z książkami i filmami w tle
Ci, którzy poznali Anthony’ego Hopkinsa grającego majordomusa w „Okruchach dnia” Jamesa Ivory’ego zapragnęli przeczytać książkę na podstawie, której nakręcono film – powieść Kazuo Ishiguro pod tym samym tytułem. Ishiguro nie śnił jeszcze wtedy o Noblu, a przed Hopkinsem była jeszcze długa droga do roli Hannibala Lectera w „Milczeniu owiec” i do tytułu „Sir”, którym poprzedza się dziś nazwisko prawie dziewięćdziesięciolatka.
Ani publiczność literacka, ani filmowa nie miała wtedy pojęcia o tym, że mistrz powściągliwej gry aktorskiej w duszy jest namiętnym kompozytorem.
Dopiero niedawno i jedni i drudzy i jeszcze trzeci, bo dołączmy zaskoczonych melomanów mieli okazję przekonać się, co w duszy Hopkinsa gra. Już kiedyś można było w jakimś wywiadzie przeczytać, że umila sobie czas grając na fortepianie – to raczej niecodzienna rzecz wśród hollywoodzkich aktorów, a teraz okazało się, że jest kompozytorem, że jest autorem kompozycji, która robi wrażenie na amatorach i na specjalistach od muzyki także.
„Walc musi trwać ”- tak nazywa się kompozycja mistrza, która powstała lata temu – bo w młodości aktora, a która poprzez wykonanie orkiestry zmaterializować mogła się dopiero teraz, kiedy Sir Anthony dobiega dziewięćdziesiątki.
Walc, który momentami przypomina słynny oscarowy walc Maurice’a Jarre’a „ Syberyjski walc”, albo „Temat Lary” z filmu „Doktor Żywago” (premiera w 1965 więc trop jest do zbadania) na warsztat wziął znany i lubiany przez szeroką publiczność skrzypek Andre Rieu, spełniając jedno z życzeń aktora – to by właśnie mistrz skrzypiec ze swoją orkiestrą wykonał ów młodzieńczy utwór.
Teraz wszyscy możemy być świadkami wzruszeń, które towarzyszyły kompozytorowi, wykonawcy i koncertowej publiczności, bo zarejestrowany przez kamery moment wykonania walca dostępny jest na: https://www.youtube.com/watch?v=M57Fi19vcSI
Dla każdego ten walc stanie się z pewnością okazją do innego rodzaju przeżycia; niektórych popchnie w stronę filmu, niektórych przywiedzie do lektury książek, wszystkim na pewno podaruje chwilę zamyślenia, wzruszenia i niecodziennej emocji, do czego zachęcamy, namawiamy.
fn
0 Komentarzy