21 I 1921 urodził się Alfred Szklarski

Jego twórczość jest przykładem tego, w jaki sposób pisarz może z sukcesem wypełnić nakreślony przez siebie subtelny plan pedagogiczno-patriotyczny. Modele wychowawczo -patriotyczne zaproponowane przez niego, dziś, w dobie poszukiwania „patriotyzmu jutra” z pewnością nie zadziałają, kiedyś jednak musiały dysponować całkiem niezłą siłą, skoro  książki były tłumaczone na język rosyjski, bułgarski, zostały wydane nawet systemem Brailleá i  ukazały się w łącznym nakładzie, bagatela ponad 11 milionów egzemplarzy!

Niezwykłą popularność przyniósł mu  przygodowo – podróżniczy cykl książek o Tomku Wilmowskim: „Tomek w krainie kangurów” – pierwsze wydanie 1957r. , „Przygody Tomka na Czarnym Lądzie” – pierwsze wydanie 1958r., „Tomek na wojennej ścieżce” – pierwsze wydanie 1959r., „Tomek na tropach Yeti” – pierwsze wydanie 1961r., „Tajemnicza wyprawa Tomka” – pierwsze wydanie 1963r., „Tomek wśród łowców głów” – pierwsze wydanie 1965r., „Tomek u źródeł Amazonki” – pierwsze wydanie 1976r., „Tomek w Gran Chaco” – pierwsze wydanie 1987.

Bohater cyklu – Tomek Wilmowski, młody, kilkunastoletni, a później dwudziesto – kilku letni chłopak, zapalony myśliwy – amator i pasjonat, przemierza praktycznie cały świat, wędrując niekiedy samemu, a niekiedy wraz ojcem, bosmanem Nowickim, i innymi polskimi emigrantami jest żądny przygód i wiedzy, tkwi w nim niezwykła odwaga i zapał do odkrywania, poznawania świata, jest patriotą, kocha swój kraj, jednak nie przeszkadza mu to w poznawaniu obcych kultur i zwyczajów innych narodów, potępia wszelki ucisk, przemoc i dyskryminację, nie brak mu odwagi, aby przeciwstawić się przemocy, i bronić słabszych, nierzadko siłą. Ideał młodego Polaka. Nawet Staś Tarkowski, postać pisana także z pedagogiczną intencją , mógłby się jeszcze kilku rzeczy od Tomka Wilkowskiego nauczyć.

Szklarski ma jedną cechę wspólną z Karolem Mayem, otóż nigdy nie był w miejscach, w których jego bohater przeżywał swoje przygody. Dotyczy to także napisanej wespół z żoną trylogię indiańskiej „Złoto Gór Czarnych”  (I tom 1974, II tom 1977, III tom 1980).

To z kolei,  powieść przygodowa osadzona w realiach amerykańskiego pogranicza napisana  z punktu widzenia Indian. Jej akcja toczy się na przestrzeni stu lat, od przełomu wieków XVIII i XIX aż po rok 1890. Większa jej część oparta jest na prawdziwych wydarzeniach z udziałem naprawdę żyjących niegdyś postaci.

Gdzie tu patriotyzm? Otóż Szklarski uważał, że dzieje Polski i Indian amerykańskich były  bardzo sobie bliskie. W czasach PRL-u, pisarzowi związanemu w czasie wojny ze środowiskiem Armii Krajowej trudno było napisać bez przekłamań realistyczną powieść o niepodległościowych zmaganiach Polaków, napisał więc książkę, w której tę historię wyczytać można z opowieści o burzliwej i dramatycznej historii uciskanego i tępionego narodu indiańskiego, którego bujna i egzotyczna kultura nieomalże została zniszczona. Przetrwała tylko dzięki odważnym ludziom, którzy mimo represji narzucanych im przez rząd i armię amerykańską, do dzisiaj kultywują i propagują tradycję swoich przodków.

 Książka „Złoto Gór Czarnych” ukazywać miała,  jak wielki niegdyś naród, mimo klęski i poniżenia, nadal potrafi być dumny ze swej tradycji, historii, kultury i religii, wciąż je kultywując i wyznając mimo wszelkich przeciwności losu.

Do napisania trylogii indiańskiej Państwo Szklarscy przygotowali się znakomicie; pracę poprzedzili  studiami nad egzotyczną i  różnorodną kulturą indiańską,  i szczególnie nad ich historią.

Warto przypomnieć także, że w 1963 roku pisarz opublikował książkę, która śmiało mogła konkurować z niektórymi produkcjami Stanisława Lema. Książka nazywa się „Sobowtór profesora Rawy”,  jej akcja umiejscowiona jest  w realiach powojennych Katowic, fabuła zaś dotyczy ….cybernetycznego wynalazku – robota, tytułowego sobowtóra profesora. 

Jeszcze dziś na forach, na których uwagami o literaturze wymieniają się miłośnicy sci – fi, spotkać można ciepłe słowa pod adresem tej ksiązki, a zdarzają się i zachwyty.

fn   


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *